×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Chore zęby u kota – jak rozpoznać stan zapalny?

Na choroby dziąseł i zębów cierpi tak naprawdę większość kotów. Pierwsze problemy mogą pojawić się nawet u kilkuletnich kociaków.
Koty są z natury introwertycznymi zwierzakami, więc niekoniecznie same „zakomunikują”, że w ich pyszczku dzieje się coś niedobrego. Dla nas oznacza to w praktyce tyle, że co jakiś czas sami musimy zrobić przegląd ząbków i obserwować, kiedy nasz pupil zacznie zachowywać się inaczej.

Co może świadczyć o problemach z zębami?
Pierwszym objawem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest oddech. Jeśli zapach kociego oddechu się zmienia i staje się coraz bardziej nieprzyjemny, mamy dość jasne świadectwo tego, że kot ma chore zęby lub zapalenie dziąseł. Innym symptomem dość szybko rzucającym się w oczy jest zmiana w sposobie jedzenia. Zdrowy kot gryzie i przeżuwa pokarm wszystkimi ząbkami. Jeśli nagle zaczyna używać tylko jednej strony pyszczka, znaczy to, że w drugiej coś się dzieje.

Czujność powinien wzmóc spadek zainteresowania jedzeniem. Jednak w tym przypadku nie jest to równoznaczne z tym, że chodzi o zęby. Brak apetytu może się wiązać z innymi jednostkami chorobowymi, więc nie wolno tego bagatelizować. Bardziej typowym dla zębów objawem jest ślinotok, któremu czasem towarzyszy obecność krwi i potrząsanie główką.
Kiedy kociak okazuje sympatię, często trąca opiekuna pyszczkiem. Jeżeli do tej pory tak robił, a nagle się odsuwa, nie lubi dotykania pyszczka, czy głaskania, również możemy podejrzewać, że przyczyną zmiany zachowania są problemy z uzębieniem.

Najczęstsze problemy zębowe u kotów
Obserwując wymienione wyżej zachowania, powinniśmy niezwłocznie przyjrzeć się temu, co się dzieje w pyszczku. Może się okazać, że zobaczymy, że są zaczerwienione dziąsła, co świadczy o tym, że pojawił się na nich stan zapalny. Ale możemy też zobaczyć żółto-brązowy nalot, co z kolei oznacza, że nasz kot ma kamień nazębny. Często to właśnie on prowadzi do stanów zapalnych i podrażnień. W najgorszym wypadku koci dentysta będzie musiał wykonać ekstrakcję zęba, czyli go wyrwać. Jeżeli w porę udamy się do specjalisty, być może będzie szansa na leczenie lub usunięcie kamienia nazębnego bez konieczności usuwania ząbków.

Koty często cierpią na nadżerki resorpcyjne zębów, wady zgryzów, choroby przyzębia, złamania i pęknięcia zębów, nowotwory, czy wady wrodzone. Przyczynę problemów kota, możemy poznać dopiero po specjalistycznych oględzinach i diagnozie.

Zapobieganie chorobom zębów
Chociaż chore zęby u kota są tak powszechne, nie znaczy to wcale, że i nasz kociak musi się z tym męczyć. Zamiast tego jeszcze zanim jakiekolwiek trudności się pojawią, warto wdrożyć plan profilaktyczny. Co to znaczy? Przede wszystkim musimy postawić na codzienną dbałość o uzębienie kota. Musimy myć jego ząbki specjalną pastą, do tego możemy wprowadzić specjalne przekąski zapobiegające osadzaniu się kamienia nazębnego. A w razie gdyby jednak coś zaczynało się dziać, to tak jak było już wcześniej, nie zwlekajmy, tylko od razu idźmy do weterynarza.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA

Aktualności

Sport

Region

Szkoły i przedszkola

 

×
Reklama