×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.

O ile termin samego rozwodu znany jest prawdopodobnie każdemu, taki wiele innych branżowych haseł w dalszym ciągu stanowią ogromną tajemnicę. Ich znajomość jest obowiązkowa w przypadku osób, które decydują się na formalne zakończenie związku małżeńskiego. Chcesz poznać wszystkie różnice pomiędzy rozwodem a separacją? Interesuje Cię kwestia orzekania o winie oraz alimenty? Spokojnie. Za kilka chwil zaspokoimy Twoją ciekawość. Oto praktyczny słowniczek rozwodowy.


Separacja czy rozwód? Poznaj różnice dwóch, często mylonych ze sobą pojęć

Na samym początku warto zapamiętać, że rozwód stanowi ostateczne i nieodwracalne rozwiązanie, które prowadzi do zakończenia małżeństwa w sposób formalny. Wcześniej każdy sąd czy adwokaci doradzają podjęcie próby polubownego dojścia do porozumienia w kwestiach, które poróżniły obie osoby. Kancelaria Adwokacka Chojka doskonale wie, jak ważną życiową decyzją będzie złożenie wniosku o rozwód, dlatego fachowa pomoc w takim czasie jest wręcz na wagę złota. Doskonałym pomysłem pozwalającym ratować związek będzie często mylona z rozwodem separacja. Czasowe uchylenie wspólnoty małżeńskiej nie niesie za sobą tak poważnych konsekwencji. Oczywiście tego typu rozłąka może zakończyć się rozwodem, ale odsetek par kontynuujących małżeństwo z roku na rok stale rośnie. Separacja to świetny czas na refleksję i próbę naprawienia naruszonych relacji.

 

Pozew rozwodowy bez orzekania lub z orzeczeniem o winie. Poznaj najważniejsze informacje

 

W niektórych przypadkach separacja się nie sprawdzi lub jej odbycie nie przyniesie oczekiwanych skutków. W takim wypadku formalne zakończenie związku pozostaje tylko kwestią czasu. Złożenie odpowiedniego wniosku tylko na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo proste. Zarówno jedna, jak i druga strona może wnieść pozew z orzeczeniem oraz pozew o rozwód bez orzekania o winie. Ta druga opcja to najszybsza oraz najkrótsza droga do prawnego zakończenia związku, natomiast orzeczenie o absolutnej winie jednego z małżonków mocno komplikuje cały proces. Aby uzyskać taki dokument należy przed sądem przedstawić rzeczowe dowody obarczające drugą stronę. Warto pamiętać, że jakikolwiek element winy pojawiający się u osoby wnoszącej pozew orzekający o winie może skutkować odrzuceniem wniosku przez sąd i uzyskaniem rozwodu z winy obu osób.

 

Alimenty przy rozwodzie. Komu są należne oraz kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny?

 

Obowiązek alimentacyjny to kolejny ciekawy termin, który powinien być znany każdej osobie decydującej się na rozwód. To nic innego jak konieczność zapewnienia podstawowych środków na utrzymanie najbliższych osób. Przeważnie alimenty orzekane są dla potomstwa, jednak zdarzają się przypadki, kiedy taki obowiązek sąd przekazuje na rzecz jednego z małżonków. Wówczas istotne jest wcześniejsze orzeczenie o winie za rozpad pożycia. Alimenty przy rozwodzie bez orzeczenia o winie bądź w przypadku rozwodu z obu stron wygasają po pięciu latach. W innych sytuacjach takie świadczenie przestaje funkcjonować w momencie ponownego zawarcia związku małżeńskiego.

 

 

 

 

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA

Aktualności

Sport

Region

Szkoły i przedszkola

 

×
Reklama