×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Jak wybrać obrus, aby nie tylko cieszył oko, ale i podkreślał doniosłość chwili? Zobacz, jakie obrusy na stół świąteczny są modne i czy na pewno jedyną opcją jest obrus w kolorze bieli.

Czy na stole musi leżeć obrus?
To pytanie zadajemy sobie często, szczególnie jeśli nasze wnętrze urządziliśmy raczej minimalistycznie i staramy się zredukować liczbę dekoracyjnych dodatków.
Obrus to nie tylko dekoracja, ale i sposób na stworzenie gościnnej atmosfery, niezbędnej, jeśli podejmujemy gości, albo po prostu chcemy zjeść wspólnie rodzinny obiad, co w dzisiejszych zabieganych czasach wcale nie jest takie oczywiste.Jeśli szykujemy przyjęcie świąteczne lub celebrujemy uroczystość rodzinną, obrus jest obowiązkowy. Na co dzień można zastąpić go dekoracyjnym bieżnikiem, który nieco złagodzi surowy wygląd stołu, jednocześnie pozwoli wyeksponować jego piękno. Zamiast bieżnika można wykorzystać serwetki albo podkładki stołowe.

Jaki obrus położyć z okazji świąt?
Pierwszym skojarzeniem na pewno będzie biały obrus. To naturalne i jak najbardziej trafne, tym bardziej że w pewnych okolicznościach uświęcone tradycją. Mało kto wyobraża sobie położenie na wigilijnym stole innego obrusa niż biały, nawet jeśli sklepowe półki uginają się od obrusów z motywami bożonarodzeniowymi.

Biały obrus to niewątpliwie dobry wybór, nie tylko na Wigilię. Przede wszystkim jest na tyle uniwersalny, że będzie pasował do każdego kompletu zastawy stołowej i dekoracji. Biel podkreśla podniosłość chwili, świadczy też o szacunku do gości. Ale na bieli świat obrusów się nie kończy. Wystarczy postawić na biały obrus dekorowany srebrnym haftem lub lamówką, by uzyskać zupełnie nowy efekt. A co, jeśli całkowicie przełamiemy schematy i położymy na stole np. granatowy obrus? To jeszcze lepiej! Granat jest dostojny, nieco mroczny, bardzo elegancki. Jeszcze lepiej prezentują się obrusy granatowe zdobione złotymi haftami. To kwintesencja nowoczesnego stylu i bardzo dobry wybór, jeśli chcemy uciec od białych obrusów. Granat jest uniwersalnym i dość neutralnym rozwiązaniem. Nie jest nacechowany negatywnie (czarny obrus nie zawsze byłby dobrym wyborem), można go położyć na stole praktycznie przy każdej okazji.

Kiedy warto położyć bieżnik?
Bieżnik na stole może pełnić dwojaką funkcję. Na co dzień może być po prostu dekoracją położoną w zastępstwie obrusa. Taki bieżnik dyskretnie podkreśla elegancki charakter stołu, jednocześnie pozwalając zachować atmosferę codzienności.

Bieżnik można też położyć na obrusie, aby np. przełamać jego jednolity kolor. O ile obrusy na stół rządzą się dość sztywnymi zasadami, z bieżnikami jest nieco inaczej. Bardzo często widuje się białe obrusy z kolorowymi bieżnikami tematycznie dobranymi do okazji.

Bieżnik sprawdzi się też na stoliku kawowym lub niskiej ławie. Będzie synonimem elegancji i swobody jednocześnie.

Jaka tkanina na obrus jest najlepsza?
Chciałoby się powiedzieć plamoodporna, ale takimi właściwościami najczęściej mogą się pochwalić poliestrowe obrusy. Są praktyczne, cieszą oko, ale nie wygrywają w rankingu najlepszych tkanin na obrusy. Dużo lepiej sprawdzają się tkaniny naturalne, które zdecydowanie lepiej wyglądają na stole.


Warto zwrócić uwagę na obrusy lniane, które przeszły długą drogę i dziś nie wyglądają już jak przaśny, tkany z grubych włókien materiał. To miękkie, łatwo układające się, przyjemne w dotyku i bardzo stylowe obrusy. Opcjonalnie można postawić też na bawełnę. Bawełniane obrusy w razie potrzeby można łatwo wyprać w pralce.


Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie główne

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA

Aktualności

Sport

Region

Szkoły i przedszkola

 

×
Reklama