×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.

Napojem bogów, przynajmniej w starożytnej Grecji, była ambrozja. Współcześnie wybór byłby zapewne zupełnie inny. Gdyby przeprowadzić ogólnoświatowy plebiscyt na napój, który ludzie darzą najcieplejszymi uczuciami, kawa zapewne wygrałaby w cuglach. Pije się ją praktycznie na każdej długości i szerokości geograficznej, gwarantuje konkretną dawkę energii, a jej smak i aromat jest zupełnie niepowtarzalny. Te superlatywy nie dotyczą jednak tego, co sprzedaje zdecydowana większość sklepów.

 

Branżowi eksperci nie mają wątpliwości, że tylko kawa speciality zapewnia fantastyczne doznania

 

Profesjonalni roasterzy oraz bariści – specjaliści od wypalania ziaren i parzenia kawy – twierdzą wręcz, że zdecydowana większość ludzi w ogóle nie miała do czynienia z prawdziwą kawą. Intensywny aromat oraz bogaty w rozmaite, często owocowe nuty smak trudno bowiem porównywać z goryczą, charakterystyczną dla większości wyrobów. Skąd się biorą takie gorzkie wrażenia? Przedstawiciele palarni oraz sklepu z kawą speciality BeMyBean  mówią, że ogromna różnica wynika z jakości ziaren oraz sposobu wypalania. Jedno z drugim jest zresztą mocno ze sobą powiązane. Jeżeli na ziarnach widać różnego rodzaju uszkodzenia i niedoskonałości, to „spalenie” na ciemne kolory stanowi powszechny sposób na ich zamaskowanie. Problem w tym, że w ten sposób kawa traci ogromną część swoich naturalnych walorów. Balans wrażeń smakowych zdecydowanie wyróżnia kawę jakości speciality na tle całej reszty.

 

Zakup kawy rzemieślniczej prosto z palarni wcale nie musi mocno obciążać domowego budżetu

 

Uzyskanie odpowiedniego profilu sensorycznego naparu wymaga niezwykłych umiejętności i stałej uwagi. Masowa produkcja zdecydowanie nie sprzyja wypalaniu partii, w których każde ziarno prezentują dokładnie tą samą jakość. Mogłoby się zatem wydawać, że szczególna troska o poziom doznań zmysłowych wywinduje ceny kawy speciality do niebotycznych poziomów. Tymczasem w praktyce okazuje się, że koszt pojedynczego opakowania oscyluje wokół 30-100 złotych, w zależności od gatunku, kraju pochodzenia, daty wypalenia itd. Czy to duża kwota za mniej więcej 250 gram ziaren, gwarantujących smak jedyny w swoim rodzaju? Każdy powinien sam sobie odpowiedzieć na to pytanie. Dotyczy to zarówno właścicieli kawiarni i innych lokali serwujących kawę, jak też odbiorców prywatnych. Aczkolwiek widać wyraźnie, że kawa speciality regularnie zyskuje na popularności.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA

Aktualności

Sport

Region

Szkoły i przedszkola

 

×
Reklama