×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Jakie domowe środki zawsze powinniśmy mieć pod ręką, aby skutecznie chronić się nie tylko przed koronawirusem, ale również innymi niebezpiecznymi patogenami?
Dlaczego dezynfekcja jest taka ważna?
Większość wirusów jest w stanie przetrwać na powierzchni przedmiotów przez dłuższy czas. Dlatego odpowiednia higiena jest niezbędna, jeśli zależy nam na zachowaniu zdrowia. Wirusy z założenia szybciej giną na zewnątrz, gdzie są poddawane działaniu czynników atmosferycznych - w domowej atmosferze mogą dłużej "czekać" na nosiciela.
Zwykłe sprzątanie można oczywiście wykonywać ciepłą wodą z mydłem, jednak celem upewnienia się, że z naszego otoczenia pozbyliśmy się wirusów, powinniśmy stosować mocniejsze środki.

Preparaty na bazie alkoholu
Najskuteczniejsze w czyszczeniu i dezynfekowaniu powierzchni są środki zawierające alkohol. Ważne jednak, aby ich stężenie wynosiło minimum 70%. Alkohol w mniejszym stężeniu nie jest groźny dla wielu wirusów, w tym koronawirusów.
To również warta zapamiętania uwaga względem środków odkażających do rąk: kupując żel antybakteryjny, zwróćmy uwagę, czy posiada on minimum 70% alkoholu.

Wybielacz
Jeśli nie mamy pod ręką preparatu z alkoholem, równie skuteczny będzie roztwór zwykłego domowego wybielacza. Należy użyć 4 łyżeczek na 1 litr ciepłej wody. Ten środek sprawdzi się np. do czyszczenia płytek w przedpokoju czy łazienki. Nie jest jednak polecany w pomieszczeniach z dywanami czy innymi tekstyliami, ponieważ łatwo je odbarwić i doprowadzić do trwałych uszkodzeń materiału.

Ocet
Zdaniem ekspertów, ocet jest skutecznym środkiem w walce z patogenami. Dodawanie ok. 3 łyżek octu na litr wody świetnie sprawdza się w czasie mycia podłóg, jak również takich powierzchni jak blaty kuchenne. Niektóre osoby są jednak wyjątkowo wrażliwe na zapach octu, który unosi się w powietrzu znacznie dłużej, niż ma to miejsce w przypadku alkoholu.

Zwykły proszek do prania
Nie ma potrzeby zmiany przyzwyczajeń i preparatów, jeśli chodzi o środki piorące. Warto jednak pamiętać, że odzież wierzchnia, maseczki i rękawiczki zimowe dobrze jest prać w najwyższej dostępnej dla danej tkaniny temperaturze. Zmaksymalizowanie szans na zabicie wirusa następuje w temperaturze minimum 60 stopni.

Mydło do rąk
Środki odkażające na bazie alkoholu to dobry preparat do noszenia w torebce czy wożenia w samochodzie celem odkażenia dłoni wtedy, gdy nie mamy dostępu do bieżącej wody. Pamiętajmy jednak, że równie skuteczne w usuwaniu wirusa z rąk jest ich mycie ciepłą wodą z mydłem przez minimum 30 sekund. Mydło - szczególnie z naturalnymi olejkami zapobiegającymi wysuszaniu dłoni - jest najlepszym rozwiązaniem na co dzień. Środki odkażające długotrwale stosowane mogą bowiem powodować odparzenia i wysuszać skórę, co z kolei może prowadzić do jej pękania i przez to zwiększania podatności na przenikanie patogenów.

Oprócz środków dezynfekujących niezbędnym jest zaopatrzenie się w maseczki antywirusowe i rękawiczki jednorazowe. Niezależnie od wybranych sposobów dezynfekcji, zachowywanie odpowiedniego dystansu i uważanie w miejscach publicznych jest podstawową metodą chronienia siebie i bliskich przed zachorowaniem.
Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj kolejny o podobnej tematyce: Profilaktyka w trudnych czasach - jak skutecznie chronić seniorów przed chorobami zakaźnymi?

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA

Aktualności

Sport

Region

Szkoły i przedszkola

 

×
Reklama