×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.

Prawo dotyczące kwestii fiskalnych zmienia się wyjątkowo często. Rzadko kiedy tak, jak życzyliby tego sobie obywatele – pozostaje jedynie dostosować się do zasady „płać i płacz”. Co jednak zrobić, aby oddać możliwie najniższą kwotę i nie dokładać sobie poważniejszych zmartwień? W końcu wszelkie nieprawidłowości czy opóźnienia w uiszczeniu pełnego podatku mogą skutkować nałożeniem bolesnych kar finansowych. Odpowiedzi poszukamy razem z ekspertami z biura rachunkowego Magne Superat.

 

Od 1 stycznia 2021 państwo dokłada 5 kolejnych danin. Oto, czego dotyczą wchodzące w życie opłaty

 

Skoro społeczeństwo lubi niskie podatki, rządzący postanowili uszczęśliwić nas pięcioma nowymi świadczeniami. Najwięcej mówi się o podatku handlowym. Miał wejść w życie już 3-4 lata temu, ale jego podstawy prawne zakwestionowała Komisja Europejska – jak się okazało niesłusznie. Tym samym sprzedawcy detaliczni zapłacą odpowiednio stawkę 0,8% przy przychodach do 170 milionów miesięcznie, a nadwyżkę powyżej tej kwoty opodatkowano stawką 1,4%. W zamierzeniach ma to wyrównać szanse w rynkowej konkurencji pomiędzy największymi potentatami handlowymi a mniejszymi podmiotami. Jak to będzie funkcjonowało w praktyce: czas pokaże, ale według wielu przewidywań podniesienia cen dla konsumentów nie uda się uniknąć. Pozostałe z wprowadzanych od początku 2021 obciążeń to:

  • opodatkowanie spółek komandytowych

  • podatek od małpek (czyli alkoholu w małych butelkach)

  • opłata przekształceniowa przy transferze środków z OFE do ZUS-u

  • podatek cukrowy

 

Eksperci z biura rachunkowego pomogą zarówno przedsiębiorcom, jak też osobom fizycznym

 

Bez należytej wiedzy, uważnego przestudiowania odpowiednich ustaw zorientowanie się w tych wszystkich opłatach może sprawiać niemałe trudności. Ustalenie wszystkich podstaw opodatkowania oraz obowiązujących stawek jest konieczne do złożenia prawidłowego, pozbawionego jakichkolwiek błędów rozliczenia rocznego czy miesięcznego. Robienie tego na własną rękę byłoby karkołomnym zadaniem – usługi księgowe świadczone przez biuro rachunkowe Magne Superat dają całkowitą pewność, że wszelkie obliczenia przeprowadzono prawidłowo. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom, na tym samym, „tymczasowo” podwyższonym poziomie pozostają stawki VAT. Dodatkowo podwyższa się opłaty z tytułu podatku od nieruchomości, tzw. podatku od deszczu (za zmniejszani naturalnej retencji terenowej), obniżona zostanie ulga abolicyjna dla polskich podatników pracujących za granicą.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA