×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.

Co to jest piana aktywna?
Co daje piana aktywna? Do czego służy?
Jak używać piany aktywnej?
Czy piana aktywna jest bezpieczna dla lakieru?
Jaka jest najlepsza piana aktywna?

Współczesne mycie samochodu znacznie różni się od tego, co pamiętają nasi dziadkowie. Za ich czasów mycie samochodu odbywało się najczęściej przy pomocy płynu do mycia naczyń, a w najlepszym wypadku szamponu samochodowego. Jak dziś powszechnie wiadomo nie było to zbyt zdrowe dla lakieru na karoserii. Dziś czyszczenie samochodu jest procesem wieloetapowy, na który składają się różne kosmetyki samochodowe. Jednym z nich jest piana aktywna. Co to jest piana aktywna? Do czego służy? Jak jej używać? O tym opowiemy w poniższym artykule.

Co to jest piana aktywna?
Aktywna piana należy do szerokiej rodziny kosmetyków samochodowych. Tworzy ją specjalny skoncentrowany preparat myjący, stosowany przed tak zwanym myciem właściwym z udziałem szamponu. Między innymi z tego powodu użycie piany aktywnej w procesie czyszczenia karoserii nazywane jest myciem wstępnym. Piana aktywna aplikowana jest na samochód przy pomocy lancy pianotwórczej myjki ciśnieniowej. Istnieje również możliwość jej aplikacji przy pomocy specjalnych pianownic ręcznych lub pneumatycznych.

Co daje piana aktywna? Do czego służy?
Piana aktywna służy do wstępnego zmiękczenia brudu zalegającego na karoserii samochodu. To kolejny powód, dla którego jej użycie nazywamy myciem wstępnym. Jej wykorzystanie uskutecznia proces mycia pojazdu, pozwalając na łatwiejsze usunięcie zanieczyszczeń z lakieru. Z tego powodu wielu użytkowników aut narzeka, że piana aktywna nie domywa zabrudzeń. Jest to oczywiście prawdą, ponieważ nie jest to jej zadaniem. Przypomnijmy, że jej użycie jest jedynie wstępem przed myciem właściwym karoserii przy pomocy szamponu samochodowego oraz szczotki czy gąbki. Dlatego właśnie piana aktywna na myjni bezdotykowej stanowi zazwyczaj pierwszy z programów czyszczących, przed myciem szamponem i myciem szczotką.

Jak używać piany aktywnej?
Do aplikacji piany aktywnej niezbędna będzie specjalna pianownica lub myjka ciśnieniowa z lancą pianotwóczą. Nie należy używać do jej aplikacji zwykłego opryskiwacza. Powód jest prosty. Nie wytworzy on odpowiedniej ilości piany, która zapewnia temu preparatowi skuteczne działanie. Koncentrat piany aktywnej rozrabiamy z wodą ściśle według zaleceń w instrukcji. Nie wiesz, czy aplikować pianę aktywną na suche, czy mokre auto? Większość producentów, w tym producent pian aktywnych Shiny Garage zaleca ich stosowanie na suchy samochód. Gdy rozwialiśmy już wszelkie wątpliwości, możemy nałożyć na samochód pianę aktywną od dołu do góry karoserii. Dlaczego tak, a nie inaczej? Aplikując pianę w ten sposób, niwelujemy między innymi powstawanie zacieków na lakierze. Pamiętajmy, aby nie dopuścić do wyschnięcia piany przed jej spłukaniem!

Czy piana aktywna jest bezpieczna dla lakieru?
Powszechna moda na auto detailing sprawiła, że większość obecnie produkowanych pian aktywnych posiada neutralne pH. Oznacza to, że są one całkowicie bezpieczne nie tylko dla lakieru, ale także dla nałożonych na niego powłok ochronnych (w tym woskowych). Nadal jednak w ofercie wielu sklepów dostępne są piany aktywne do ciężkich zabrudzeń. Dlatego przed użyciem piany warto zawsze zapoznać się z jej opisem oraz kartą charakterystyki. Szeroki wybór chemii samochodowej, w tym pian aktywnych z odpowiednimi opisami, znajdziemy na sklepie motochemia.pl

Jaka jest najlepsza piana aktywna?
Nie istnieje żaden ranking pian aktywnych, więc ciężko jednoznacznie określić, która z nich jest najlepsza. Dodatkowym utrudnieniem jest brak wytycznych do przeprowadzenia takiej oceny. Z tego powodu najlepiej wybrać pianę odpowiednią do naszych potrzeb. Jeśli chcemy aplikować pianę aktywną na ceramikę lub na wosk, najbezpieczniej będzie wybrać tę, która posiada neutralne pH. W ten sposób zmiękczymy brud na naszym samochodzie, nie uszkadzając nałożonych na niego powłok ochronnych. Ogólnie rzecz biorąc, właśnie tego typu piany aktywne najczęściej zalecane są do użycia na samochodach osobowych. Jeśli zmagamy się z mocnymi zabrudzeniami, możemy użyć piany aktywnej o odczynie zasadowym. Tego typu preparaty stosowane są na przykład do mycia ciężarówek, plandek ich naczep, a nawet maszyn budowlanych. Pianami mocno zasadowymi jesteśmy już w stanie domyć wszelkie zabrudzenia bez użycia dodatkowych środków. Niestety ich pozostawienie na karoserii bez spłukania prawie na pewno doprowadzi do uszkodzenia lakieru. Między innymi z tego powodu nie zaleca się ich częstego wykorzystywania w samochodach osobowych. Warto zaznaczyć, że zasadowe piany aktywne mogą mieć różny odczyn. Dlatego właśnie przed ich zakupem zalecamy dokładne zapoznanie się z ich opisem oraz kartą charakterystyki.

To wszystko, co potrzebujemy wiedzieć o pianach aktywnych. Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać większość wątpliwości związanych z tym niezwykle przydatnym w procesie mycia samochodu produktem.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA