×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
„Mam trzy latka, trzy i pół, głową sięgam ponad stół”, my możemy się pochwalić, że już za kilka dni kończymy trzy i pół plus jeszcze pół i sięgamy głowami równie wysoko bo ponad ladę i dzień w dzień właśnie od czterech lat witamy Was niemalże codziennie w Kawiarni Coffeedesk przy ulicy Mazowieckiej na osiedlu bajkowym w Kołobrzegu!
Dlatego chcielibyśmy z całego serca zaprosić Was na dwudniowe świętowanie kolejnego roku, którym dzielimy się z Wami dobrą kawą!

Czy będą atrakcje? Będą! Czy będą konkursy z nagrodami? Będą! Jakie? A takie!
Przygotowaliśmy dla Was aż trzy możliwości do spotkania i dowiedzenia się jak zostać profesjonalnym baristą we własnym domu wszystko w ramach cyklu „Wkręć się w kawę – czyli Świder bawi i uczy”

Kim jest rzeczony Świder?
Paweł Świderski – head barista kołobrzeskiej kawiarni Coffeedesk, najsmutniejszy barista w całej Polsce, człowiek anegdota na każdą okazję, finalista nieoficjalnej ligi baristów Pro – Infuzja,finalista i drugi vice mistrz Polski Brewers cup 2019.

Kiedy? Co? Jak? Gdzie?
29 i 30 czerwca właśnie wtedy!
Na sobotę (29.06.2019) przygotowaliśmy dla Was cupping ale taki bardzo nietypowy, bo pochylimy się nad tym z czego kawa jest stworzona. Zadacie sobie teraz pytanie no ale jak z czego? Jeśli mówimy o naszym ulubionym pobudzającym naparze to w 98% jest to WODA! Dlatego spróbujemy różnych rodzajów wody, których możemy użyć do parzenia kawy i dokładnie przeanalizujemy to jak one wpływają na smak i jakość kawy. Warsztaty odbędą się o godzinie 14 i 16. Co zrobić żeby zapisać się na taki warsztat? Wystarczy zadzwonić do kawiarni i wyrazić chęć uczestnictwa w takim szkoleniu (nr tel.793 304 030), wysłać wiadomość prywatną na facebooku kawiarni, bądź zapisać się osobiście w lokalu.

A co z konkursami? Otóż warto w trakcie trwania szkolenia wyostrzyć swój zmysł smaku i węchu. Więcej szczegółów dowiecie się w trakcie trwania warsztatu. A będzie o co walczyć bo nagrody dostaliśmy od nikogo innego jak od wiodącego producenta sprzętu do parzenia kawy i herbaty, czyli japońskiej marki Hario!

W niedzielę za to przeniesiemy się kubkami smakowymi do słonecznej Italii, a w czasie tej podróży będziemy mogli degustować włoskich kaw jakości speciality, które idealnie się sprawdzą czy to w espresso, czy też w kawie mlecznej! Degustacja kaw prosto z Livorno, czyli nie skądinąd jak z palarni Arcaffe odbędzie się o godzinie 11.30. Tutaj też Arcaffe przygotowało dla nas masę upominków, którymi z wielką chęcią się z Wami podzielimy!

Zasady zapisów dokładnie takie same jak na sobotę.
Oczywiście poza tym przygotowaliśmy dla Wa pełno kawy, ciast, uśmiechów i radości!
Kolorowych balonów też nie zabraknie!
Zapraszamy!