×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Nawet półtora miliona złotych może kosztować przeniesienie i odbudowanie mozaiki Olgierda Szerląga. To na razie kwota nieoficjalna, jednak po wizycie rzeczoznawców wiadomo, że ani łatwo ani tanio nie będzie.

Dlaczego? Bo według przedstawicieli Narodowego Instytutu Dziedzictwa ze Szczecina i dwóch ekspertów, którzy w ubiegłym tygodniu badali dzieło, przeniesienie i odbudowanie mozaiki Szerląga wymaga ogromnej pracy. - Dzieło stanowi jedną całość, niektóre jego części przez lata zostały uszkodzone w wyniku kolejnych remontów w tym budynku. Dlatego w tym przypadku może być drożej niż w innych miastach, gdzie zdarzały się podobne historie np. w Gdańsku – mówi Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy magistratu..


To właśnie tam, trzy lata temu ratowano mozaikę Anny Fiszer. Koszty okazały się bardzo duże; za sam jej demontaż z budynku dawnego kina Neptun władze Gdańska musiały zapłacić pół miliona złotych. .


Kołobrzeski magistrat nadal czeka na oficjalną opinię Instytutu Dziedzictwa Narodowego dotyczącą wartości artystycznej dzieła. Po jej otrzymaniu, urzędnicy zamierzają sporządzić zapytanie ofertowe na koncepcję i kosztorys demontażu mozaiki. Jeśli pieniądze okażą się bardzo duże, sprawa, czy ją ratować, będzie wymagała publicznej debaty. .


Przypominamy; o mozaice z lat 60-tych zrobiło się głośno, kiedy okazało się, właściciel „Domu Rybaka" chce wyburzyć hotel i postawić budynek mieszkalny. Na profilu Fb zawiązała się grupa, która walczy o zachowanie dzieł Szerląga.
Komentarze  
+3 #1 Leszek Ledius 2019-07-22 13:52
Za 1500000 mam nowego Mercedesa Mclarena
+24 #2 Mich 2019-07-22 14:39
Zdecydowanie nie, nie jest to aż takie arcydzieło (w moim odczuciu), ani też jakiś zabytek. Za taką kwotę lepiej zakupić sprzęt do szkoły, czy choćby zorganizować kolonie dla biedniejszych dzieci.
+25 #3 Luna 2019-07-22 15:19
Jakoś wyburzenie młynu nad Parsętą władzom przyszło lekką ręką. Ewidentnie ktoś nie lubi nowego właściciela:/
+13 #4 GRZEGORZ 68 2019-07-22 17:15
Nowak niech zaplaci ....jeszcze na mozaice sie dorobi....
+8 #5 Boberek 2019-07-23 08:33
Opcje sa dwie albo ktos chce zmusic wlasciciela do odsprzedaży nieruchomosci ja rzecz lobby deweloperskiego albo miasto znajdzie kwote i ktos porzadnie zarobi.
Tylko pojawia sie pytanie dlaczego nikt nie ratowal mozaiki na dawnym GeKu na portowej (budynku w ktorym jest teraz kościół) dziwne rzeczy dzieja sie w Kołobrzegu. Niekture zabytki sa pozostawione degradacji i pozniej wyburzane a tu nagle szukaja skarbow dziedzictwa
+5 #6 Paweł22 2019-07-23 09:33
właściciel niech ratuje , kupił budynek z całym inwentarzem to niech ubiega się o środki z UE na te cele , kto w tym będzie miał interes ??? mieszkańcy? zwiedzający?? nikt nie wie o tej mozaice
+4 #7 nice 2019-07-24 11:41
niedlugo wszystko wyburza co ma jakas Historie...zabetonuja Cale Miasto tylko po to zeby nawalic apartamentow i kase trzepac..mozzna zwariowa ..gdzie jest Kolobrzeg mojego dziecinstwa????szaciarze sprzedadza wszystko pod beton nawet zaczeli juz zielone tereny za amfiteatrem zabudowywyc...kto na to pozzwala..to Miasto jest uzdrowiskiem a nie betonickiem!!
-2 #8 andrzej 64 2019-07-25 13:28
aja jestem za tym zeby mozaike ratowac jest jedna z najlepszych mozajek w kolobrzegu bo juz wiele nie zostalo kiedys tez byla mozaika w dawnym klubie garnizonowym gdzie teraz jest kosciol ale tez byla mozaika jak ktos jeszcze pamieta bosmanatam na przeciwko gdzie jest kladka
0 #9 fado 2019-07-25 17:49
to jest chore!!!,ktoś kupił budynek ze szkiełkami to niech sam się stara o dofinansowanie!!!!,komu się w głowie poprzewracało!!!!

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA