×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Nawet półtora miliona złotych może kosztować przeniesienie i odbudowanie mozaiki Olgierda Szerląga. To na razie kwota nieoficjalna, jednak po wizycie rzeczoznawców wiadomo, że ani łatwo ani tanio nie będzie.

Dlaczego? Bo według przedstawicieli Narodowego Instytutu Dziedzictwa ze Szczecina i dwóch ekspertów, którzy w ubiegłym tygodniu badali dzieło, przeniesienie i odbudowanie mozaiki Szerląga wymaga ogromnej pracy. - Dzieło stanowi jedną całość, niektóre jego części przez lata zostały uszkodzone w wyniku kolejnych remontów w tym budynku. Dlatego w tym przypadku może być drożej niż w innych miastach, gdzie zdarzały się podobne historie np. w Gdańsku – mówi Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy magistratu..


To właśnie tam, trzy lata temu ratowano mozaikę Anny Fiszer. Koszty okazały się bardzo duże; za sam jej demontaż z budynku dawnego kina Neptun władze Gdańska musiały zapłacić pół miliona złotych. .


Kołobrzeski magistrat nadal czeka na oficjalną opinię Instytutu Dziedzictwa Narodowego dotyczącą wartości artystycznej dzieła. Po jej otrzymaniu, urzędnicy zamierzają sporządzić zapytanie ofertowe na koncepcję i kosztorys demontażu mozaiki. Jeśli pieniądze okażą się bardzo duże, sprawa, czy ją ratować, będzie wymagała publicznej debaty. .


Przypominamy; o mozaice z lat 60-tych zrobiło się głośno, kiedy okazało się, właściciel „Domu Rybaka" chce wyburzyć hotel i postawić budynek mieszkalny. Na profilu Fb zawiązała się grupa, która walczy o zachowanie dzieł Szerląga.
Komentarze  
+3 #1 Leszek Ledius 2019-07-22 13:52
Za 1500000 mam nowego Mercedesa Mclarena
Cytować
+24 #2 Mich 2019-07-22 14:39
Zdecydowanie nie, nie jest to aż takie arcydzieło (w moim odczuciu), ani też jakiś zabytek. Za taką kwotę lepiej zakupić sprzęt do szkoły, czy choćby zorganizować kolonie dla biedniejszych dzieci.
Cytować
+25 #3 Luna 2019-07-22 15:19
Jakoś wyburzenie młynu nad Parsętą władzom przyszło lekką ręką. Ewidentnie ktoś nie lubi nowego właściciela:/
Cytować
+13 #4 GRZEGORZ 68 2019-07-22 17:15
Nowak niech zaplaci ....jeszcze na mozaice sie dorobi....
Cytować
+8 #5 Boberek 2019-07-23 08:33
Opcje sa dwie albo ktos chce zmusic wlasciciela do odsprzedaży nieruchomosci ja rzecz lobby deweloperskiego albo miasto znajdzie kwote i ktos porzadnie zarobi.
Tylko pojawia sie pytanie dlaczego nikt nie ratowal mozaiki na dawnym GeKu na portowej (budynku w ktorym jest teraz kościół) dziwne rzeczy dzieja sie w Kołobrzegu. Niekture zabytki sa pozostawione degradacji i pozniej wyburzane a tu nagle szukaja skarbow dziedzictwa
Cytować
+5 #6 Paweł22 2019-07-23 09:33
właściciel niech ratuje , kupił budynek z całym inwentarzem to niech ubiega się o środki z UE na te cele , kto w tym będzie miał interes ??? mieszkańcy? zwiedzający?? nikt nie wie o tej mozaice
Cytować
+4 #7 nice 2019-07-24 11:41
niedlugo wszystko wyburza co ma jakas Historie...zabetonuja Cale Miasto tylko po to zeby nawalic apartamentow i kase trzepac..mozzna zwariowa ..gdzie jest Kolobrzeg mojego dziecinstwa????szaciarze sprzedadza wszystko pod beton nawet zaczeli juz zielone tereny za amfiteatrem zabudowywyc...kto na to pozzwala..to Miasto jest uzdrowiskiem a nie betonickiem!!
Cytować
-2 #8 andrzej 64 2019-07-25 13:28
aja jestem za tym zeby mozaike ratowac jest jedna z najlepszych mozajek w kolobrzegu bo juz wiele nie zostalo kiedys tez byla mozaika w dawnym klubie garnizonowym gdzie teraz jest kosciol ale tez byla mozaika jak ktos jeszcze pamieta bosmanatam na przeciwko gdzie jest kladka
Cytować
0 #9 fado 2019-07-25 17:49
to jest chore!!!,ktoś kupił budynek ze szkiełkami to niech sam się stara o dofinansowanie!!!!,komu się w głowie poprzewracało!!!!
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze na portalu e-KG.pl są własnością ich twórców. Kołobrzeski Serwis Informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie.
Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za obraźliwy lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: redakcja@e-kg.pl