×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Z ponad 90 procentową bonifikatą można było dotychczas zakupić od miasta mieszkanie komunalne. To ma się zamienić – w Urzędzie Miasta powstaje nowy regulamin przyznawania mieszkań i program gospodarowania zasobami mieszkaniowymi miasta. Co to oznacza w praktyce?

Przede wszystkim to, że część mieszkań nie będzie można kupić w ogóle. Te natomiast, które będzie można od miasta nabyć, zyskają cenę rynkową. Dotychczas lokale komunalne można było zakupić za bardzo atrakcyjną cenę, przykładem może być choćby mieszkanie 45 metrowe (warte około 220 tys. - dop.red.) sprzedane za zaledwie 11 tysięcy złotych. W ciągu ostatnich pięciu lat lokali z taką zniżką sprzedano 160. Łącznie suma bonifikaty, którą udzieliło lokatorom miasto, wyniosła 22 mln zł. To prawie połowa sumy za nową inwestycję mieszkaniową, która ma powstać na Witkowicach.


Ważny jest również fakt, że miasto przestanie oddawać lokale w zamian za remont. Urzędnicy chcą je remontować, a później oddawać osobom, które czekają na mieszkania w kolejce. Bieżąca liczba oczekujących na lokale miejskie wynosi obecnie 445 mieszkańców. W zależności od dochodów ma również ulegać zmianie czynsz płacony przez najemców. Jeśli zostanie przekroczone kryterium dochodowe może on wzrosnąć nawet 3-krotnie. To wynik nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorskich z kwietnia tego roku. Urzędnicy uspakajają jednak, że drastycznych podwyżek nie będzie.


Nowo opracowany program oraz regulamin zostaną przedstawione radnym. Poprzedni skończył się w 2016 roku. Oznacza to, że przez 3 ostatnie lata miasto nie posiadało aktualnego programu gospodarowania zasobami mieszkaniowymi.


ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA