×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Trzyantenowy maszt o wysokości 42 metrów ma stanąć tuż pod oknami cichego i spokojnego osiedla Bocianie Gniazdo. Jego mieszkańcy, a także lokatorzy okolicznych domów jednorodzinnych, są zdeterminowani, aby nie dopuścić do inwestycji. We wtorek doszło do spotkania protestujących z władzami miasta.

- Jest wiele publikacji na temat szkodliwości promieniowania, choć nie mówi się o tym otwarcie. Nie chcemy tutaj tego masztu, boimy się go – mówili mieszkańcy. Na spotkanie z grupą mieszkańców przyjechała prezydent Anna Mieczkowska oraz wicestarosta Jacek Kuś. Prezydent zaoferowała swoją pomoc.

- Analizujemy przepisy prawa i rzeczywiście stawiają one samorząd w trudnej sytuacji. Ale szukamy rozwiązania. Zrobię wszystko, żebyście państwo mogli spać spokojnie – mówiła do protestujących urzędniczka. W czasie rozmowy padły propozycje konkretnych rozwiązań, jak choćby zaoferowanie operatorowi telefonii komórkowej innej działki na postawienie masztu. Przypomnijmy; do Urzędu Miasta wpłynął już wniosek o ustalenie „inwestycji celu publicznego". Inwestor czyli firma Play zdecydowała się na postawienie masztu przy ul. Ogrodowej na działce należącej do Polskich Kolei Państwowych. W pobliżu znajduje się osiedle Bocianie Gniazdo (około 100 mieszkań – dop.red.), a także domki jednorodzinne, przedszkole, Dom Pomocy Społecznej, a około 150 metrów dalej również osiedle Ogrody. Podczas spotkania mieszkańcy, podkreślali, że stawiany maszt ma rozsyłać fale w technologii 5 G, co wzbudza dodatkowe obawy.


- W Polsce nie ma dostępnych badań dotyczących wpływu takiego promieniowania na ludzki organizm, jednak przeprowadzono takie w Stanach Zjednoczonych i są one bardzo niepokojące – mówił jeden z lokatorów osiedla. Mieszkańcy podkreślali również, że prawo, które dopuszcza nieograniczoną wręcz możliwość realizowania takich inwestycji jest krzywdzące dla zwykłych obywateli. - Zwłaszcza w naszym mieście, które przecież jest uzdrowiskiem takie sytuacje nie powinny mieć miejsca – mówili. W powiecie kołobrzeskim obecnie realizowanych jest kilka inwestycji tego typu; w takich miejscowościach, jak Niekanin czy Stramnica nadal trwają protesty. Maszt telefonii komórkowej ma stanąć również w Zieleniewie. Do tematu wrócimy.

Komentarze  
+10 #1 keniak 2019-11-20 15:24
Masztu nie chcą internet i usługi mobilne chcą pytanie jak to pogodzić

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA