×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
To dobra wiadomość zarówno dla mieszkańców jak i turystów wypoczywających w naszym mieście. Już wkrótce budynek kołobrzeskiego dworca ma zostać gruntownie przebudowany.
Obiekt ma zostać w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znacznie zwiększy się powierzchnia obsługi pasażerów. Przewidziano m.in. utworzenie dużego pomieszczenia na przechowalnię bagażu, odtworzenie zwieńczenia wieży zegarowej. Być może też powstanie dodatkowa poczekalnia sezonowa. Spółka PKP SA ogłosiła właśnie przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej przebudowy tak ważnego dla miasta budynku.

Zakres prac przewiduje kompleksową przebudowę dworca kolejowego wraz z zagospodarowaniem najbliższego otoczenia. Na parterze ma zostać utworzona poczekalnia oraz hol, do których przylegać będą toalety. Rozważona ma zostać także poczekalnia sezonowa do obsługi zwiększonego ruchu turystycznego. Ponadto przewidziano duże pomieszczenie na przechowalnię bagażu dostępne także z zewnątrz budynku. Na piętrze i poddaszu mają zostać wygospodarowane pomieszczenia mieszkalne. Po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków ma zostać przywrócona dawna forma kopuły nad wieżą zegarową.

Jeżeli chodzi o zagospodarowanie działki, mają zostać usunięte bariery architektoniczne. Powstać mają min. dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych i min. dwa miejsca do ładowania samochodów elektrycznych. Ponadto przewidziano parking rowerowy. Dworzec wraz z otoczeniem mają zostać w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Termin składania ofert mija 7 stycznia 2020 r. Jedynym kryterium wyboru jest cena. Dokumentacja wraz ze wszelkimi pozwoleniami ma być gotowa w ciągu 36 tygodni od zawarcia umowy. Wartość zlecenia szacowana jest na 1,27 mlm zł netto.

Budynek dworca w Kołobrzegu został oddany do użytku w 1910 r. Obiekt znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. W 2010 r. został przeprowadzony remont wnętrza dworca, jednakże stan techniczny całego budynku PKP SA określa jako średni i wymagający modernizacji. Hol główny pełni funkcję poczekalni. Znajdują się w nim też kasy i punkty handlowe. Obiekt nie spełnia wymogów TSI-PRM, co oznacza, że nie jest w pełni dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
Komentarze  
-20 #1 KarolB 2019-12-03 11:54
NIE WIERZĘ!!!! dopiero co kilka lat temu zakończono "kompleksowy remont" a teraz znów "kompleksowa" przebudowa , prezydentura PO polega na remontach tylko i wyłącznie??? o co chodzi z tymi remontami?
+24 #2 2tejszy 2019-12-03 13:20
Cytuję KarolB:
NIE WIERZĘ!!!! dopiero co kilka lat temu zakończono "kompleksowy remont" a teraz znów "kompleksowa" przebudowa , prezydentura PO polega na remontach tylko i wyłącznie??? o co chodzi z tymi remontami?

czego się czepiasz, przecież remont robi właściciel budynku, czyli PKP SA a nie miasto
+5 #3 001 2019-12-04 09:49
Prędzej uwierzę, że pod płaszczykiem remontu dworca robią sobie pokoje na wczasy. Zamiast remontu dworca powinni zrobić przejścia podziemne.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA