×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Za sprawą grupy radnych z klubów Prawa i Sprawiedliwości i Obywatelskiego Kołobrzegu Jacka Woźniaka, na najbliższej sesji samorządowcy ponownie pochylą się nad sprzedażą działek dla ośrodka Caritas. Projekt uchwały przedstawiony przez radnych zakłada 99 procentową bonifikatę dla organizacji. O przychylność pozostałych samorządowców w tej sprawie prosił, na posiedzeniu komisji budżetowo-gospodarczej, ksiądz Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Podczas spotkania komisji, ksiądz Roda mówił o działalności ośrodka charytatywnego przy ul. Aniołów Stróżów, która dotyczy nie tylko pomocy dla dzieci i młodzieży z kraju i zza wschodniej granicy. Jak wyjaśniał dyrektor, ośrodek bierze udział również w kilku projektach charytatywnych skierowanych do osób najbardziej potrzebujących. - Pełni on funkcje charytatywno-opiekuńczą – mówił do radnych, oświadczając, że zakupienie rzeczonych działek jest potrzebne do wykonania niezbędnych prac modernizacyjnych przy budynku (m.in. melioracji dop.red.). - Odpowiadając na pytanie, czy chcemy sprzedać działki po ich zagospodarowaniu czy zakupieniu, odpowiadam; nie mamy takiej woli, ani tytułu, bo zaprzeczylibyśmy swojej misyjności(...). Ten ośrodek jest narzędziem dla nas, byśmy mogli prowadzić działania dla dzieci, osób potrzebujących czy wykluczonych – tłumaczył ksiądz.

Organizację wspierał Jacek Woźniak, który wskazywał, że żadna z działek, które Caritas chce zakupić po atrakcyjnej cenie, nie stanowi samodzielnego terenu, a jedynie dojazd do rzeczonego ośrodka. Wyjaśniał również, że zapisy zagospodarowania przestrzennego wykluczają możliwość wykorzystania tych terenów do celów komercyjnych czy biznesowych. - Są tam dopuszczone jedynie usługi sakralne i kultury – podkreślał Woźniak.

Radni Nowego Kołobrzegu mieli więcej wątpliwości. Padły pytania o komercyjną działalność ośrodka, uiszczanie przez niego opłaty uzdrowiskowej, a także plany na przyszłość. - Zdarzają się przypadki, że organizacje kościelne otrzymują bonifikatę, a potem sprzedają działki komercyjnie – mówiła Agnieszka Trafas, przewodnicząca komisji.
Zdanie na ten temat wyraziła również Ewa Pełechata wiceprezydent do spraw gospodarczych. - Jako magistrat nie mamy nic przeciwko sprzedaży tych działek, ale bez bonifikaty – powiedziała urzędniczka.
Ostatecznie, większością głosów przegłosowano do projektu uchwały poprawkę, która pozwala na sprzedaż działek dla Caritasu, ale bez bonifikaty. Zgłosiła ją radna Trafas.

Ksiądz Roda zapowiedział, że wystąpi w tej sprawie podczas najbliższej sesji Rady Miasta.

Poniżej prezentujemy jego wypowiedź z posiedzenia komisji.


Komentarze  
+12 #1 Fred 2019-12-04 09:46
Zróbcie tam lepiej parking wielopoziomowy, bo sprzedaliście tereny naprzeciw Divy a wczasowiczów przybywa!!! Rada nie myśli perspektywicznie...
+12 #2 szczypawka13 2019-12-04 10:13
Cennik za dobę jak z hotelu Hamilton.Doba za ponad 100zł.I to charytatywnie?Doskonałe żródło dochodu
+13 #3 Mycek 2019-12-04 10:14
Podobno skończyło się rozdawnictwo.
0 #4 Niedzwied 2019-12-06 22:39
Kościół stać kupić za normalną stawkę, a nie wszystko za darmo

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA