×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.

Podczas czwartkowej sesji radni większością głosów uchwalili, że miasto dofinansuje metodę zapłodnienia pozaustrojowego dla około 20 par rocznie. Nie obyło się bez dyskusji światopoglądowej – część radnych kwestionowała in vitro jako metodę leczenia, padły również słowa o „popieraniu aborcji' czy „selekcji genetycznej”.


Kwestie medyczne starał się rozwiać dr n.med. Artur Niedzielski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala w Szczecinie Zdrojach, który podkreślał, że in vitro jest „z punktu widzenia naukowego metodą niepodważalną i metodą leczenia niepłodności”, co poddawał w wątpliwość w swojej wypowiedzi choćby Maciej Bejnarowicz, szef klubu PiS. - To nie jest tak, że można ją zastąpić jakąkolwiek inną metodą. I nie znam pacjentek, które na in vitro decydują się od razu. Kobiety najpierw korzystają z innych, możliwych sposobów zajścia w ciążę np. naprotechnologii – wyjaśniał lekarz.

Słowa eksperta nie przekonały przeciwników in vitro, m.in. członków Akcji Katolickiej, którzy na salę konferencyjną przyszli z hasłami na transparentach typu: „Stop dla in vitro!”, „In vitro to procedura śmierci” czy „Kto w Boga wierzy na ratunek niech bieży, w piekielne odmęty diabła złożyć, a wcześniej wybatożyć”. Działacze katoliccy nagradzali brawami każdą krytyczną wobec projektu uchwały wypowiedź, a niektórzy próbowali głośno dyskutować z osobami, które zadeklarowały swoje poparcie dla tego projektu.

Część radnych opozycji wypowiadała się krytycznie nie tylko na temat samej uchwały, ale również metody in vitro. Karolina Szarłata -Woźniak z klubu Jacka Woźniaka stwierdziła, że projekt dzieli mieszkańców miasta, bo jest sprzeczny z sumieniem i przekonaniami części z nich. - Bo to życie kosztem wielu istnień – mówiła radna. Równie krytycznie wypowiadał się sam Jacek Woźniak, który jak przypomniał Artur Dąbkowski, sam niegdyś (jako szef SLD) był twórcą podobnego projektu. Podczas sesji Woźniak stwierdził, że uchwała jest działaniem władz miasta „na pokaz” i poparł zdanie Krzysztofa Plewki (PiS), że proponowany program dyskryminuje osoby niezamożne, których mimo dofinansowania i tak nie będzie stać na opłacenie kosztownej (około 20 tys. zł – dop.red.) procedury.

Swoje stanowisko w sprawie bardzo wyraźnie zaznaczyła natomiast radna Izabela Zielińska (klub Woźniaka), która przypomniała, że kwestie światopoglądowe nie powinny mieć miejsca w tej sprawie, bo „Polska jest państwem świeckim, a metoda in vitro jest prawnie uznana w kraju”. Radna zaznaczyła, że udział w programie in vitro jest dobrowolny, więc niesie ze sobą możliwość wyboru, a „osoby wierzące nie muszą do niego przystępować”. - Prawo nie może być stanowione na podstawie wierzeń religijnych(...). Tworzymy je opierając się na faktach naukowych, a nie na aktach wiary(...). Ja szanuje wszystkich ludzi; tych, którzy wierzą i tych, którzy nie wierzą, ale zawsze wychodzę z jednego założenia; trzeba mieć prawo wyboru. Nie chciałabym, żeby ktoś mnie tego prawa pozbawiał(...). Jestem radną rady miasta, ale przede wszystkim jestem matką dwójki dzieci(...). Życzę wszystkim tym, którzy będą chcieli przystąpić do tego programu, aby w końcu doczekali się swojego potomstwa – mówiła Zielińska. Podobne zdanie wyraziła Małgorzata Grotto z Kołobrzeskich Razem.

Ostatecznie projekt uchwały został przegłosowany. Przeciwko dofinansowaniu in vitro zagłosowali radni opozycji (PiS-Woźniak) z wyjątkiem: radnej Izabeli Zielińskiej oraz radnych Renaty Brączyk i Piotra Rzepki z klubu Prawo i Sprawiedliwość.

Jeśli uchwała zostanie podpisana przez wojewodę zachodniopomorskiego, Kołobrzeg dołączy do innych samorządów, które oferują pomoc finansową dla par z problemem bezpłodności. (iws)

Komentarze  
+2 #1 Moszna Kantor 2020-01-16 16:57
Po raz kolejny już z rzędu do obledu
rzepka co ja CETACzesiek dobrotliwy

Chodował zabiegał pielegnowal
Podlewal peany jei aryje śpiewał

rzepka miast warzywem zyciodajnem
Okazała się chwastem sprzedajnem :oops:

Jarosławy Koniem Troi co dogmat
Boski jakoby Szatan na za judaszowe

Szekle hrywny i karbowance na 4 rozstroi :-?
+4 #2 Celina 2020-01-16 20:12
Urodziłam 5-tkę dzieci. I nie sprzeciwiam się jak akcja katolicka dofinansowaniu in vitro. Popieram in vitro, znam wiele rodzin, które bardzo chcą mieć dzieci i niestety nie mogą. Metoda in vitro jest jedyną, metodą która daje im szansę na bycie rodzicami. Protesty ludzi w sędziwym wieku nie są chyba właściwe. Nie dotyczy ich już chyba chęć posiadania potomstwa. A może pomyślą o tym, że rodziny dzięki in virto czują się spełnione i szczęśliwe, że ich życie nabrało sensu, że mają dla kogo żyć. Może warto bez emocji pomyśleć o tych,którzy chcą dać życie nowym pokoleniom.
+3 #3 AnJay 2020-01-16 20:20
Pan doktor ma na imię Andrzej.
0 #4 Gospodyni 2020-01-16 23:02
Póki co nie jesteśmy ubezwlasnowlnieni niech każdy decyduje o sobie i dobrze, że stwarza się szansę bycia rodzicami
+1 #5 mama1 2020-01-17 09:05
Żyjemy "podobno" w wolnym kraju, każdy powinien decydować sam o sobie. Jeśli osoby wierzące nie chcą in vitro, nikt ich do tego nie zmusza, ale powinni dać szansę innym ludziom. Uważam, że jeśli rodziny chcą mieć dzieci powinno dać się im tą możliwość, nawet w przypadku in vitro. A apele Pań, które mają macierzyństwo daleko za sobą, są uważam nie na miejscu.
0 #6 Kantor 2020-01-17 16:56
Osobnik co z Water Closed
W Radzie był ongi głosował

Robiąc Ciało wyższe w fallus
Nic się nie przejmował

Tam właśnie w WC błyskotliwa
Karierę robiąc ON zostać powinien

" Wyborcom " czyli kartom wypełnionym
W pomieszczeniu tym właśnie

Cichcem jest dobrodziej winien
Tam klimat ideologia i podłoże

Dlań wyśmienite wzrastać będzie
Bujnie i sPOojnie aż się nie bujnie

Dla " MNIASTA " na dobre :o
-2 #7 Mar 2020-01-18 07:22
Pani Zielińska, gdyby pani tak mądrze mówiła cały czas... Jestem pozytywnie zaskoczony
+5 #8 Agnetta 2020-01-20 17:51
To co teraz we współczesnych nam czasach się tworzy jest sprzeczne z głosem Boga . Dużo ludzi myśli ,że ma do wszystkiego prawo ,łącznie z prawem do zabijania .
-2 #9 Babuszka 2020-01-21 16:36
Cytuję Agnetta:
To co teraz we współczesnych nam czasach się tworzy jest sprzeczne z głosem Boga . Dużo ludzi myśli ,że ma do wszystkiego prawo ,łącznie z prawem do zabijania .

Kremacja też jest wbrew naukom kościoła
+1 #10 Agnetta 2020-01-22 11:04
Cytuję Babuszka:
Cytuję Agnetta:
To co teraz we współczesnych nam czasach się tworzy jest sprzeczne z głosem Boga . Dużo ludzi myśli ,że ma do wszystkiego prawo ,łącznie z prawem do zabijania .

Kremacja też jest wbrew naukom kościoła

Oczywiście ,że zabrania bo wierzy w zmartwychwstanie ciała

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA