×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Spacerując po kołobrzeskiej plaży możemy natknąć się na niezwykłego plażowicza - fokę szarą. 

Jej populacja odbudowuje się we wschodnim Bałtyku dzięki czemu możemy coraz częściej spotkać tego niezwykłego bałtyckiego ssaka. W sytuacji kiedy spotkamy fokę, należy zachować spokój i dystans. Foka jest drapieżnikiem i spłoszona potrafi się bronić. Dla własnego bezpieczeństwa i spokoju foki nie należy podchodzić bliżej niż na 20 metrów obchodząc zwierzę pod samą wydmą.
W żadnym wypadku nie należy wciągać foki do morza, polewać wodą, płoszyć jej itp. Niestety przez niewiedzę często zdarza się, że osoby które spotkały fokę próbują jej "pomóc" w nieodpowiedni sposób. Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF zwracają się z apelem do czytelników portalu o propagowanie trzech zasad w sytuacji spotkania foki:

zachowaj spokój i bezpieczny dystans
przekaż informacje o spotkanej foce telefonując pod nr 795-536-009 podając jej położenie  
poinformuj pozostałe napotkane na plaży osoby o zachowaniu dystansu.


Jeśli zaobserwujesz fokę poinformuj o tym Błękitny Patrol pod nr 795-536-009. Wolontariusze zajmą się foką, sprawdzą czy jest zdrowa i nie potrzebuje pomocy. 
W Polsce badaniami i opieką nad morskimi ssakami zajmuje się Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu. W działającym tam fokarium można cały rok obserwować foki. 

Zdjęcia Natalia i Jakub Chojeccy
Błękitny Patrol WWF

Tekst - Jakub Gmiński
Błękitny Patrol WWF

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA