×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
W ostatnich dniach niemal cały Kołobrzeg obiegła informacja o tajemniczych kontrolach, zamykaniu sklepów i karaniu ich klientów wysokimi mandatami za niezasłanianie twarzy. Sprawdziliśmy, jak jest naprawdę.

Z prośbą o wyjaśnienie sprawy zwróciliśmy się do kołobrzeskiego sanepidu. Okazuje się, że placówka przeprowadza kontrole dotyczące przestrzegania wymagań rządowych związanych z aktualną sytuacją epidemiczną, jednak nie nakłada mandatów za brak maseczek klientom sklepów. Taki mandat może otrzymać kierownik sklepu, wówczas, jeśli nie będzie informował swoich klientów o obowiązku zasłaniania twarzy. Jak informuje rzecznik prasowy instytucji Lidia Komers: „w przypadku braku powyższych osłon wydawane są pouczenia, a w przypadku braku reakcji informowana jest o tym fakcie policja”.


Nie mamy jeszcze danych dotyczących liczby takich mandatów nałożonych przez kołobrzeską policję. Natomiast z informacji Komendy Głównej Policji zaprezentowanej w odpowiedzi na zapytanie Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że mundurowi, najczęściej w takich przypadkach, stosują pouczenia.


Poniżej publikujemy całą pisemną wypowiedź Lidii Komers z kołobrzeskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Kołobrzegu:

Informuję, iż przeprowadzono 22 kontrole w sklepach (w tym duża gastronomia, markety), w trakcie których sprawdzano m.in. przestrzeganie wymagań ujętych w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w tym obowiązek zasłaniania ust i nosa. W przypadku braku powyższych osłon wydawane są pouczenia a w przypadku braku reakcji informowana jest o tym fakcie policja. Kierownicy sklepów pouczani są o informowaniu klientów o konieczności zakrywania ust i nosa podczas robienia zakupów Obowiązuje §19 ust. 1 pkt. 2d rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii dotyczący obowiązku zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego ust i nosa: w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach). Zgodnie jednak z §19 ust. 3 tego rozporządzenia obowiązku określonego w ust. 1i2 nie stosuje się w przypadku m.in. osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Inspekcja Sanitarna nie nakłada mandatów za brak maseczek, w przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków wynikających z w/w rozporządzenia nakładane są kary administracyjne na wniosek policji”.
Komentarze  
-28 #1 Spocony Grubas 2020-06-24 08:25
Totalna głupota, te maseczki. Kolejny pisowski wymysł, żeby tylko ludziom życie umilić.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA