×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Obiecane przez Prawo i Sprawiedliwość pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych – prawie 9 mln dla Kołobrzegu i 1,7 mln dla powiatu, stały się przedmiotem politycznej debaty na kołobrzeskiej scenie samorządowej. - Kiedy będą te pieniądze? To pytanie na które nikt nie potrafi odpowiedzieć. Uwierzę, jak dostanę pismo z podpisem osoby, która odpowiada za budżet państwa – mówi prezydent Anna Mieczkowska. - Kołobrzeg dostanie pieniądze, jest przecież uchwała Rady Ministrów – podkreśla poseł Czesław Hoc.

Kwestia dofinansowania samorządów z Funduszu Inwestycji Lokalnych pojawia się regularnie w przestrzeni publicznej od czasu podsumowania kampanii prezydenckiej przez kołobrzeskich działaczy Koalicji Obywatelskiej.  Debatę zapoczątkował starosta Tomasz Tamborski, który publicznie pytał, gdzie są obiecane przez Prawo i Sprawiedliwość środki dla powiatu. - Rząd zaczął rozdawać pieniądze, ja zostałem zaproszony przez posła Czesława Hoca do Szczecinka, żeby otrzymać czek od premiera, ale mnie zawrócono z drogi – mówił starosta podczas konferencji – Mam nadzieję tylko, że nie są to czeki bez pokrycia i nie była to po prostu kiełbasa wyborcza – dodaje w rozmowie z naszym portalem.

Dla prezydent Kołobrzegu obiecana kwota to na razie wirtualne pieniądze. - Nie mamy żadnego pisma w tej sprawie, więc ich na razie nie liczymy – mówi Anna Mieczkowska i wyjaśnia, że urzędnicy musieli dokonać „rzetelnej rekonstrukcji budżetu”. W jej wyniku przesunięto w czasie kilka inwestycji, co z kolei wzbudza wątpliwości opozycyjnych radnych, których zdaniem wspomniane 8 mln 800 tys. zagwarantuje możliwość ich realizacji. - Można oczywiście robić politykę, można wprowadzać ludzi w błąd, ale nikomu nie jest to potrzebne, bo myślę, że zdecydowana większość kołobrzeżan rozumie, jak trudna jest sytuacja samorządu w wyniku Covid 19. Rekonstrukcja budżetu jest niezbędna, nawet jeśli otrzymamy dodatkowe środki – mówi prezydent.

O wspomniane pieniądze z FIL pytamy posła Czesława Hoca, który jest zaskoczony dyskusją na ten temat. - Tutaj nie ma czego się obawiać, pieniądze dla Kołobrzegu będą, jest przecież uchwała Rady Ministrów – podkreśla Czesław Hoc i zaznacza, że pierwsza transza ma wpłynąć do budżetu miasta, powiatu i gmin już we wrześniu. Pieniądze, według rządowych informacji, będą mogły zostać wydane na dowolny cel związany z potrzebami danego samorządu.

Otrzymaliśmy również informację od posła Hoca, dotyczącą uchwały Rady Ministrów w sprawie Rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych (Lokalnych). Zarządzenie ma być dzisiaj (piątek 24.07.2020) opublikowane w Monitorze Polskim.

Środki jakie ma otrzymać nasz region to – Kołobrzeg – 8,8 mln zł, powiat kołobrzeski – 1,7 mln zł, gmina Kołobrzeg prawie 2 mln zł, pozostałe gminy po 500 tys. zł.
Komentarze  
+5 #1 szczypawka13 2020-07-26 08:18
Papierowe na dykcie.Gdzie moja 13 i 14 wypłata?, gdzie obiecany bon turystyczny?Za to podwyżka "mocy prądu" cukrowa i inne ukryte.Ciemna masa głosowała za kaczyzmem bo dostaję 500+ ale nie widzi,że wyda 1500 na podwyżki.Masz za swoje ciemna maso
0 #2 001 2020-07-26 10:51
Pieniądze - za co ? - za to że głosują na postkomunę i lewaków

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA