×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Już po raz 19 pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” ogłosiło ranking najbardziej zamożnych polskich samorządów. Jak wypadł w niej nasz region? Gdzie jest najlepiej, a gdzie najgorzej?

Przypominamy, że o miejscu w rankingu decydują dochody do budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Opublikowany przed kilkoma dniami ranking dotyczy roku 2019, a jego autorzy przedstawili go pod wiele mówiącym tytułem „Bogactwo w przededniu kryzysu” - obecna sytuacja czyli kryzys spowodowany koronawirusem, z pewnością bowiem, wpłynie na przyszłoroczne przetasowania w klasyfikacji samorządów

Jak wygląda nasz region w rankingu „Wspólnoty”?

Powiat kołobrzeski zajął miejsce 16. To o 5 „oczek” wyżej niż w ubiegłorocznym rankingu. Miasto Kołobrzeg, z dochodem 4039,09 per capita, uplasowało się na 20 miejscu czyli 5 miejsc niżej niż w 2018 r.

Wysoko stoi natomiast gmina Ustronie Morskie – jest na 5 miejscu, czyli o 4 „oczka” wyżej niż zanotowano to w roku 2018. Z danych wynika, że dochód na jednego mieszkańca wynosi tutaj 8049,90.

Dużo gorzej jest natomiast w Dygowie. Już w ubiegłorocznym rankingu gmina zanotowała duży spadek w wyniku utraty dochodów z podatków od operatorów farm wiatrowych – z 55 miejsca spadła na 334 miejsce. W tym roku znajduje się daleko w tyle – na 1537 gmin wiejskich zajmuje 1123 pozycję.

Jak informują na łamach „Wspólnoty” autorzy rankingu metoda obliczania wskaźnika użytego przy jego tworzeniu nie zmienia się od lat.

- Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej – tłumaczą prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska, autorzy rankingu.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA