×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Już od dłuższego czasu kołobrzeska policja otrzymuje informacje o oszustwach na aplikację BLIK. Ta metoda wyłudzania pieniędzy jest coraz bardziej popularna, stąd apel mundurowych o zachowaniu szczególnej ostrożności przy dokonywaniu tego rodzaju transakcji.

Właśnie doszło do kolejnej sytuacji – sprawca włamał się na konto portalu społecznościowego mieszkanki Kołobrzegu. Następnie do jej znajomej wysłał wiadomość z prośbą o dokonanie przelewu w kwocie 700 złotych za pośrednictwem kodu BLIK. Niczego nie podejrzewająca kobieta podała kod. Niestety bardzo szybko okazało się, że to oszustwo.

Policja informuje, że właśnie w taki sposób najczęściej działają oszuści. Włamują się na profil społecznościowy ofiary i za pomocą komunikatora wysyłają z niego wiadomość o konieczności dokonania nagłej opłaty. Nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożycza pieniądze znajomemu.

Ofiarą metody na BLIK można również stać się podczas zakupów na aukcjach internetowych. Sprzedający nie podają nr konta, obiecując przy tym natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Proszą o kod BLIK, a nieświadomy kupujący jest przekonany, że po udostępnieniu kodu, towar zostanie szybko do niego wysłany.

Stąd apel policji:

Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać kodu BLIK, tylko poprosić o nr konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem, a w obecności kuriera sprawdzić paczkę.

Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Bardzo ważne jest również chronienie swoich haseł. Podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA