×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
5 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach akcji ,,Narodowe czytanie’’, mieszkańcy Kołobrzegu i okolic będą mieli kolejną okazję spotkania z piękną polszczyzną. Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania będzie Balladyna Juliusza Słowackiego.

W tym roku ze względu na liczne obostrzenia uczestnicy akcji przeczytają fragmenty utworu na dziedzińcu Miejskiej Biblioteki Publicznej

(…) – Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy
[fragm. listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy]

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Kołobrzeg po raz dziewiąty włącza się w tę akcję. Książkę będą czytać kołobrzescy bibliotekarze, samorządowcy oraz znani kołobrzeżanie. Początek akcji 5 września o godz.17.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA