×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Publikujemy stanowisko miasta związane z doniesieniami mediów w sprawie trudności dostępu grupy mieszkańców do lekarza POZ, przesłane przez Michała Kujaczyńskiego, rzecznika prasowego kołobrzeskiego magistratu.

„W związku z opisywanym przez kołobrzeskie media problemem mieszkańców dotyczącym dostępności lekarzy świadczących usługi podstawowej opieki zdrowotnej, pani Prezydent podjęła działania w tym temacie. Przede wszystkim sprawdziliśmy dostępne dane. W Kołobrzegu jest 27 lekarzy świadczących usługi POZ. Statystycznie - dla takiej liczby mieszkańców jaką ma Kołobrzeg i dla zapewnienia właściwej opieki wystarczyłoby ich 22 (biorąc pod uwagę limity pacjentów przyjęte przez NFZ). Mamy jednak świadomość, że z kołobrzeskich lekarzy rodzinnych korzystają także mieszkańcy okolicznych gmin.


Należy zauważyć, że limity osób objętych opieką przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej wynoszą 2 500 pacjentów, a za zgodą dyrektora Oddziału może to być aż 2 750 osób. Jednakże lekarze rodzinni znając pacjentów i nakład pracy, jaki należy włożyć w rzetelne i uczciwe leczenie ich schorzeń przyjmują do siebie mniejszą liczbę pacjentów, niż wynika to z przepisów. Problem związany z rzeczywistym brakiem lekarzy rodzinnych został także zauważony na terenie całego kraju. W Regionalnym Szpitalu w Kołobrzegu staż w zakresie medycyny rodzinnej odbywa obecnie 4 lekarzy rezydentów. Pani Prezydent wystąpiła z pismem do NFZ. Zapytanie dotyczy statystyki - ilu mieszkańców miasta korzysta z kołobrzeskich POZ, a ilu pozostaje bez swojego lekarza rodzinnego. Ilu mieszkańców Gminy Kołobrzeg korzysta z usług kołobrzeskich lekarzy. Dodatkowo zgodnie z przepisami, wprowadzonymi od 1.09.2020 r. (Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią Covid 19 oraz po jej ustaniu z dnia 14.08.2020) prosimy o wskazanie tym mieszkańcom którzy nie mają lekarza rodzinnego właściwego POZ, który będzie świadczył dla nich tą usługę. Pani Prezydent zwróciła się także z pismem do kołobrzeskich lekarzy POZ z prośbą o to, aby przyjmowali kolejnych pacjentów, jeżeli nie mają wypełnionych limitów narzuconych przez NFZ. Po otrzymaniu odpowiedzi od NFZ będziemy mogli zaplanować kolejne działania w tej sprawie”
Komentarze  
+15 #1 Zalogowany 2021-01-12 16:34
Kołobrzeskie lekarki nie chcą przyjmować pacjentów problemowych. Pacjentów biorą tylko te przychodnie które mają najgorszą opinię. Dlaczego mają opnię? Słabi lekarze, wypisywacze recept, albo ich w ogóle nie ma.
+1 #2 Poecilus 2021-01-13 13:03
Niektórym POZ zależy na tym aby się nie przemęczać lecz mieć stosowne zyski. Bulwersuje mnie przyjmowanie pacjentów na podstawie wydanych numerków, których ilość na każdy dzień jest limitowana. Co to ma znaczyć!? POZ otrzymuje pieniądze wg ilości pacjentów. Dlaczego więc ustalają dzienne limity przyjęć? Trudno się dostać do lekarza w takim POZ. Zaznaczam, nie dotyczy to wszystkich POZ.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA