×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Ćwiczenia oddechowe i specjalne zabiegi, w tym stymulacja indukcyjna mięśni oddechowych, a także zajęcia relaksacyjne i z udziałem psychologa – tak, mniej więcej, ma wyglądać pakiet zabiegów związanych z rehabilitacją pocovidową, którą opracowuje zespół ośrodka Posejdon. Autorski program jest obecnie testowany na grupie 10 kołobrzeżan, którzy przeszli Covid-19.

Testowa grupa, po przejściu dwutygodniowego turnusu, będzie badana m.in. pod kątem wydolności płuc. Co ważne jednak, program zawiera również część relaksacyjną, która ma pomóc ozdrowieńcom, także pod względem psychicznym, dojść do pełnego zdrowia.


- Jeśli nasze rozwiązania okażą się skuteczne, będziemy starali się, jak najszybciej, włączyć je do naszej oferty i rozpocząć działania – wyjaśnia Mariusz Ławro, dyrektor ośrodka i prezes Regionalnego Stowarzyszenia Turystyczno-Uzdrowiskowego. Wynikami projektu, władze ośrodka są gotowe podzielić się z innymi obiektami sanatoryjnymi. - W naszym wspólnym interesie jest, aby Kołobrzeg, w tych trudnych czasach, zyskał nową markę, jako uzdrowisko, które specjalizuje się w tzw. rehabilitacji pocovidowej – mówi Ławro.


Kiedy Posejdon się otworzy? - Jeśli wszystko będzie w porządku, na pewno, w ciągu następnych tygodni, ruszymy z turnusami. Umożliwiają nam to przepisy Ministerstwa Zdrowia dotyczące działalności obiektów w związku z prowadzeniem rehabilitacji pocovidowej – mówi Ławro. Jak podkreśla prezes RSTU, specjalnie opracowany program zabiegowy ma być dostępny nie tylko dla turystów, ale również mieszkańców Kołobrzegu Co ważne jednak, tego typu rehabilitacja nie jest, przynajmniej na razie, refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ile trzeba więc będzie za nią zapłacić? - Obliczyliśmy, że dla osób przyjezdnych czyli wraz z noclegami, dwutygodniowy turnus może się zamknąć w kwocie 2 tys. zł. Natomiast pakiet zabiegów dla kołobrzeżan to koszt około 800 zł. Staraliśmy, aby te ceny były jak najbardziej korzystne – podkreśla Ławro.


Przypominamy; jeszcze kilka tygodni temu kołobrzeskie władze apelowały do Ministerstwa Zdrowia o możliwości prowadzenia rehabilitacji pocovidowej (i jej refundacji) również w naszym uzdrowisku. Odpowiedź rządowych urzędników jest, na tę chwilę, negatywna – MZ prowadzi swój pilotażowy program w specjalistycznym szpitalu w Głuchołazach i w ciągu najbliższego czasu, nie będzie go rozszerzać. W związku z tym, w polskich uzdrowiskach pojawia się coraz więcej ośrodków, które otwierają się i wprowadzają własne turnusy rehabilitacji ozdrowieńców.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA