×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Będziemy negatywnie opiniować wniosek podwyższenia opłaty dla turystów – zapowiada Ryszard Woźniak prezes RSTU. - Jestem na tak – mówi Kamila Barszczewska z Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Pomysł radnych Porozumienia dla Kołobrzegu dotyczący podwyższenia opłaty uzdrowiskowej podzielił branżę turystyczną. Nie wszyscy uważają, że podwyżka przyniesie większe pieniądze dla miasta. - Możemy na tym sporo stracić przede wszystkim wizerunkowo – ostrzega Ryszard Woźniak, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Turystyczno-Uzdrowiskowego – największej i najstarszej lokalnej organizacji w tej branży.

 

  • Mnóstwo ludzi nie chce opłacać tej taksy. W czasie i po sezonie mamy wiele przykrych sytuacji dotyczących ściągalności – tłumaczy Ryszard Woźniak – Najgorszy problem jest z kuracjuszami, którzy przyjeżdżają tu w ramach NFZ-u a potem z własnej kieszeni muszą wyjąć prawie 100 złotych właśnie na opłatę uzdrowiskową. To największa grupa odwiedzających miasto, nie można tym ludziom dokładać kosztów.

 

Kamila Barszczewska z LOT-u uważa jednak, że w takich przypadkach niewielka podwyżka nie ma znaczenia. - Kto nie będzie chciał płacić i tak będzie robił problemy – mówi – Natomiast jeśli te pieniądze mają być zagospodarowane w pasie nadmorskim czyli będą darmowe toalety i molo to jestem na tak.

 

Kołobrzeg ma obecnie jedną z najniższych opłat turystycznych; wynosi ona 3,5 zł od osoby dorosłej i 1,7 zł od dziecka. Dla porównania w Świnoujściu i Sopocie wynosi 4 zł i 4,2 zł. Z tych pieniędzy, które płacą turyści tylko część trafia do budżetu miasta. - Drugą część otrzymują inkasenci, czyli najczęściej właściciele hoteli, pensjonatów – tłumaczy Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy miasta. Co ważne mimo braku skutecznych narzędzi w ściąganiu taksy od turystów, Kołobrzeg radzi sobie świetnie w tej materii. - Mamy dobre metody, przede wszystkim zachęcamy, nagradzamy, dajemy darmowe mapki, foldery, gadżety – mówi Kujaczyński.

 

Być może dlatego w ubiegłym roku wpływu do budżetu za opłatę wyniosły ponad 10 mln zł (dla porównania w Sopocie nie przekraczają 2 mln zł). Czy jeśli opłata wzrośnie o 50 groszy, jak proponują radni, tych pieniędzy będzie więcej? - Na pewno nie. Za to będzie więcej osób, które będą jej unikać czyli powiększy się tzw. szara strefa – mówi Ryszard Woźniak. - Turystów trzeba zachęcać. Kolejnym krokiem powinno być stworzenie więc tzw. karty turysty, która upoważni płacącego do korzystania ze zniżek i gratisów – uważa Kamila Barszczewska – To są metody które zwiększają ściągalność takich opłat. (iws)

Komentarze  
-3 #1 Dlugi Sweter 2015-11-15 22:04
Wozniak I ,Wozniak II to kolobrzeskie ksiazeta
Medrcy tego swiata
Jak dodamy merylajn , to wersal caly +
Tlusty mnisio z korycie utytlany :-*
Wuefista szkteczniedynamomiczny
Nad wyraz okrzesany
W zabek zaczesany
Letko usmiechniety jak BucKowski
Radziecki :oops: oficer wykapany obszernie smiechniety :lol: i zdrowo POdciety
+2 #2 rychu69 2015-11-16 09:31
sweter, gdzie ty towar kupujesz?! :o
+6 #3 Strefy 2015-11-16 10:24
Opłata uzdrowiskowa powinna być uzależniona od strefy: przykładowo strefa A -5 zł, Stefa B - 4 zł, strefa C - 3 zł.
Turyści wynajmujący pokoje w strefie C są najbardziej pokrzywdzeni, mają daleko do centrum, do mola, do portu muszą płacić za bilety komunikacji miejskiej lub płacić za parking dodatkowo tracą czas na dojazd. To są dodatkowe koszty. W strefie C nie ma żadnych atrakcji turystycznych więc opłaty powinny być niższe.
0 #4 ta polka 2015-11-17 15:08
Rzecznik p.Kujaczyński o jakiej drugiej części mówi dla pobierających opłatę? to 20 %sumy czyli 70 groszy.czyli 2,80 dla miasta.
Uważam, że suma 4 zł to bardzo dużo. Za dużo. Już kwota 3,50 j est wygórowana. Np. rodzina 4 osobowa za 14 dni placi 196 zł za pobyt. Pytanie ludzi za co to ??
I uzasadnienie, że 0,50 zł to nieduża podwyżka.
Co do podziału opłat wg. stref jest jak jak najbardziej zasadna bardziej . popieram.
Niech opłata uzdrowiskowa obowiązuje w strefie uzdrowiskowej czyli A. Pozostali czyli strefa B i C niech będzie opłata miejscowa np w wys 2 zł, bądź 1,70 jak w sąsiednich gminach

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA