×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
W piątek, 12 stycznia odeszła od nas po trudnej ale heroicznej walce z chorobą Marta Paradecka, prezes fundacji Sztuka dla Życia. W ramach projektu „Sztuka w Służbie Ducha i Ciała" fundacja w miesiącach marzec – czerwiec 2017 zorganizowała bezpłatne zajęcia artystyczno – terapeutyczne adresowane do osób chorych onkologicznie, które były rodzajem terapii przez sztukę.

Tę sztukę, która towarzyszyła Marcie na każdym etapie życia. Była aktorką Teatru Cogitatur  i współzałożycielką Teatru A PART w Katowicach. W Cogitatur zagrała m.in. w przedstawieniach „W hołdzie Ekspresjonistom” i „Aztec Hotel”. Grała w „Feminie”, współtworzyła widowisko „El Niňo” i projekt „Extracts”. Zorganizowała świetny festiwal teatralny w Połczynie Zdroju – Połczyńskie Impresje Teatralne, na który pomysł, jak sama mówiła, wziął się z jej głowy i z jej serca. Bo Marta kochała teatr bezgranicznie i bezwarunkowo. W Połczynie prowadziła szkółkę szczudlarstwa, teatr młodzieżowy FREE EMOTION, Pudełko Marzeń i teatrzyk dziecięcy. W Kołobrzegu, w Regionalnym Centrum Kultury założyła Teatr Kontakt, z którym zrealizowała m,in. eksperymentalną formę teatralną – Szczudłodram.  K

ontakt wziął udział m.in. dwukrotnie w Triadzie Teatralnej w Dębnie, XI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Niezależnych PRO – CONTRA w Szczecinie, XV Goleniowskich Spotkaniach Teatralnych Bramat 2014 w Goleniowie. W międzyczasie ukończyła Podyplomowe Studia Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży na PWST we Wrocławiu. Jej spektakl dyplomowy "Odloty", zaprezentowany 27 kwietnia 2014 w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu otrzymał ocenę celującą, a teatr zaproszono do ponownej prezentacji w PWST we Wrocławiu. Marta prowadziła w RCK warsztaty szczudlarskie, organizowała spektakle, warsztaty i wydarzenia kulturalne. Była zwolennikiem idei, która za główny cel stawia sobie działania wokół Kultury i Sztuki jako wartości nadających głębszy sens ludzkiemu życiu. Była organizatorem wielu akcji artystycznych, pomagała i wspierała, ubarwiała, inspirowała, sztuka towarzyszyła jej na każdym kroku.


Pożegnanie Marty Paradeckiej odbędzie się w sobotę 20 stycznia o godz. 11:00 - Msza Św. w kościele Podwyższenia  Krzyża Świętego w Kołobrzegu (ul. Jedności Narodowej 68).

Godz. ok. 12:30 - pożegnanie na  Cmentarzu Komunalnym w Kołobrzegu (kondukt wyrusza spod głównego wejścia)Aktualności

Sport

Region

Szkoły i przedszkola

 

×
Reklama