×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Kołobrzeżanin wywalczył tytuł podczas zawodów w Gorzowie Wielkopolskim. Uczeń klasy III technikum żywienia i usług gastronomicznych - Tomasz Haczkowski jako jedyny reprezentował województwo zachodniopomorskie w tym konkursie. Jego celem było kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o polskiej tradycji kulinarnej oraz pobudzanie i promocja talentów młodych adeptów sztuki kulinarnej.
W rywalizacji o miano najlepszego mistrza gotowania wzięli udział głównie reprezentanci województwa lubuskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Mieli oni za zadanie przygotować dwie potrawy: potrawę obowiązkową „amuse bouche” w ilości 4 porcji z surowców przygotowanych przez organizatora w formie „Black Box” oraz potrawę własną.

Reprezentant Zespołu Szkół Ekonomiczno – Hotelarskich gotując maślane jaja ze szparagami oraz ziołową polędwiczkę z indyka, z sosem z demi glass , puree z Vitelotte oraz puderem z chrzanu podbił podniebienia jury zdobywając I miejsce w konkursie. Dodatkowo jury doceniając kreatywność, aranżacje dań i kompozycje smakowe, nagrodziło młodego mistrza tygodniowymi warsztatami kulinarnymi ufundowanymi przez firmę Farutex.
Komentarze  
+2 #1 Fikimiki 2016-04-27 20:48
Puderem hahahahahahaha
0 #2 Yola 2016-04-27 21:41
:D Puderem aha xd
-2 #3 on... 2016-04-28 02:56
Who cares?
0 #4 Malinka00 2016-04-28 18:05
Cytuję on...:
Who cares?

To, że Ciebie nie obchodzi, nie znaczy, że nikogo... 8)

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA