×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Trwa złota polska jesień. Przynosi ona jednak nie tylko piękne i wzruszające krajobrazy. Co roku powraca problem, z którym się borykamy.

Mówimy o paleniu liści i gałęzi. Kiedyś była to powszechnie stosowana praktyka. Wiele osób ją kontynuuje, mimo kontrowersji które budzi. Przepisy jednak się zmieniają i teraz ten zwyczaj jest już zakazany.

Już w 2012 roku w życie weszła Uchwała o odpadach. W jej myśl nie wolno było spalać gałęzi i liści już wtedy, chyba że przepisy samorządu lokalnego mówiły inaczej. Potem jednak wszyscy zostaliśmy objęcie obowiązkiem segregacji odpadów. To wykluczyło już kompletnie możliwość przetwarzania termicznego. Spalanie liści i gałęzi zostało zakazane.

Trzeba pamiętać, że spalanie śmieci jest niekorzystne dla środowiska, może być także nieprzyjemne dla sąsiadów, a nawet stworzyć zagrożenie pożarowe. Samodzielne spalanie liści i gałęzi na własnym terenie jest karane. Jest to wykroczenie, które pozwala nałożyć mandat nawet do 500 złotych.

Co w takim razie robić z odpadami? Od kiedy w życie wszedł obowiązek segregacji śmieci mamy do dyspozycji brązowe kubły na bioodpady i to tam powinny trafić liście, skoszona trawa, gałęzie, chwasty. Jeśli jednak w koszu jest za mało miejsca odpady zawsze można wywieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Mieszkańcy Gminy Kołobrzeg swoje odpady mogą wywozić do Punktu, który znajduje się na terenie kompostowni w Korzyścienku.

Innym pomysłem jest założenie własnego kompostownika. Liście i pocięte gałęzie to doskonały materiał na kompost, który warto wykorzystać. To godna podziwu, ekologiczna praktyka, która pozwala także zaoszczędzić pieniądze.

W razie pytań o odpady prosimy o kontakt z Urzędem Gminy Kołobrzeg. Dział gospodarki odpadami jest dostępny pod numerem 94 35 30 442.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA

 

×
Reklama