×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Oficjalną umowę partnerską z ukraińskim Truskawcem, wójt Włodzimierz Popiołek oraz mer Andrii Kulchynskyi podpisali 26 sierpnia br. podczas III Festiwalu Kultury Polsko-Ukraińskiej w Przećminie. Towarzyszyli im radca Ambasady Ukrainy w Polsce Mykola Jarmoluk oraz konsul honorowy Henryk Kołodziej. Zamieszkująca Gminę Kołobrzeg ukraińska mniejszość narodowa jest inspiracją kolejnego pola współpracy partnerskiej z Truskawcem. Wspólnie będziemy realizowali projekty oparte na poznaniu i zachowaniu dziedzictwa kulturowego, wymianie doświadczeń samorządowych oraz rynku pracy.

Pierwszym wydarzeniem będzie planowana konferencja międzynarodowa w Dźwirzynie „Od Bałtyku po Karpaty”, kolejnym Dni Kultury Polskiej w Truskawcu oraz IV Festiwal Kultury Polsko-Ukraińskiej w Przećminie (18.08.2018 r.)


W minionym tygodniu delegacja przedstawicieli Gminy Kołobrzeg oraz ukraińskiej mniejszości narodowej gościła w Truskawcu. Podczas spotkań rozmawiano o kierunkach współpracy. Naturalnym wydaje się włączenie uzdrowiska do projektów już rozpoczętych. Szefowa rozwoju miasta Truskawiec – Natalia Skybak, będzie towarzyszyła delegacji Gminy Kołobrzeg we wspomnianej wizycie w Barth, pod koniec listopada br. Jako partner towarzyszący Truskawiec będzie uczestniczył w żeglarskim projekcie pomiędzy Gminą Kołobrzeg, Silute i Barth. Jego rolę upatrujemy w stworzeniu zaplecza rehabilitacyjnego, odnowy biologicznej i leczniczego dla przyszłych odbiorców projektu „żeglarskiego” (skierowanego do osób niepełnosprawnych).


Truskawiec poszukuje również możliwości finansowania i realizacji projektów typowo infrastrukturalnych. Pierwszym z nich jest renowacja przedwojennej siedziby polskiego założyciela uzdrowiska w Truskawcu Rajmunda Jarosza. Drewniany, zabytkowy budynek wymaga remontu i konserwacji, co niezbędne jest zachowaniu dziedzictwa narodowego, zarówno polskigo, jak i ukraińskiego.


Realizacji wspólnych projektów towarzyszy również cenna wymiana doświadczeń samorządowych. W Truskawcu rozmawiano zatem o współpracy z przedsiębiorcami, funkcjonowaniu lokalnych organizacji turystycznych, pomocy społecznej, bezpieczeństwie czy tworzeniu produktów turystycznych.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA

 

×
Reklama