×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
26 października, uczniowie starszych klas szkoły podstawowej w Ustroniu Morskim mieli możliwość wzięcia udziału w nietypowych zajęciach lekcyjnych. Wszystko w ramach projektu edukacyjnego realizowanego przy udziale środków finansowych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz we współpracy z firmą Orange. Głównym założeniem przeprowadzonych zajęć było podniesienie świadomości ekologicznej uczestników projektu oraz ich dbałości o środowisko naturalne.

Zajęcia brawurowo poprowadził Dawid Pietruch z Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Chemiczno-fizyczne eksperymenty zafascynowały młodych ekologów. W końcu nie co dzień lekcjom towarzyszą wybuchy, wystrzały czy pokazy z użyciem ciekłego azotu. Trudno się zatem dziwić, że tego dnia uczniowie zajęć rwali się do pierwszych rzędów ławek. Ale to nie koniec edukacyjnego przedsięwzięcia. Kolejnym elementem projektu będzie montaż na budynku szkoły – inteligentnego, innowacyjnego systemu monitorowania powietrza (tzw. Smart Sensor). W skład systemu wejdzie sensor (czujnik) monitorujący jakość powietrza, czyli niewielkie urządzenia, które na bieżąco zmierzy poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność . Dane z urządzenia prezentowane będą przez 24 godziny na specjalnej platformie z prognozą zanieczyszczeń powietrza tzw. mapie jakości powietrza pod adresem www.map.airly.eu oraz na stronie www.ustronie-morskie.pl. Dostęp do tych danych możliwy będzie również dzięki specjalnej aplikacji na system Android i iOS, do pobrania bezpłatnie przez wszystkich użytkowników telefonów komórkowych.


Przedsięwzięcie dofinansowano w ramach środków z WFOŚiGW, projektu pn. „Wykształcenie u mieszkańców i turystów gminy Ustronie Morskie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska oraz nawyków kultury ekologicznej”.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA

 

×
Reklama