×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
W ubiegły weekend fascynaci sztuki walki – aikido brali udział w warsztatach treningowych prowadzonych przez mistrza Jacka Wysockiego (8 dan). Impreza zorganizowana była w dwóch miastach: w Kołobrzegu i w Koszalinie, a organizatorem była Pomorska Akademia Aikido i Bartosz Ciechanowicz (4 dan).

Bartek Ciechanowicz: Po raz kolejny mieliśmy okazję poćwiczyć z dobrze znanym w Polsce i Europie mistrzem aikido Jackiem Wysockim. Podczas dwudniowego seminarium treningowego analizowane były detale w sztuce posługiwania się tzw. tanto (długi drewniany nóż). Cały staż wymagał znajomości trzech zasad kontroli, tj.: timingu, dystansu i tzw. kontroli linii. Warto wspomnieć, że na co dzień w aikido nie są ćwiczone elementy z tanto. Staż był więc osobliwy i wnosił nowe wartości do pracy nad zasadami samoobrony.

W dniach 16-17. 06. 2017 r. odbyły się również egzaminy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mimo rekreacyjnej formy na macie było niezwykle dynamicznie. Na egzaminie dorosłych pojawiły się techniki z kijem tzw. jo, z drewnianym mieczem tzw. bokken oraz techniki rzutowe i dźwigniowe. Dzieci wykazywały się sprawnością fizyczną ogólną oraz podstawowymi elementami aikido – głównie padami oraz technikami rzutowymi.

Bartek Ciechanowicz: Dzięki wsparciu rodziców i moich uczniów mieliśmy możliwość po raz dwudziesty czwarty zorganizować tak wspaniałą i owocną dla sztuki aikido imprezę. Z tego miejsca składam wielkie podziękowania wszystkim, którzy trenują z nami i przyczyniają się do propagowania tej niezwykłej sztuki walki. Podziękowanie należą się również cudownym rodzicom, którzy zaufali nam oddając pod opiekę i treningi swoje pociechy. Przypomnę, że w aikido nie ma zawodów sportowych i tym samym rywalizacji. Dzięki temu na macie jest zdrowa i życzliwa atmosfera. Nie ma pogoni za wynikiem, a ludzie sami i bez kompleksów napędzają się do działania. Kolejne stopnie uczniowskie zdobyło kilkunastu moich dorosłych uczniów. Wymienię te, które wymagały najwięcej pracy. Najwyższe stopnie tzw. 1 kyu otrzymali: Krzysztof Kuglarz, Andrzej Niepoń, Sebastian Maciejak i Szymon Konczyński. Oprócz dorosłych również dzieci przystąpiły do egzaminów na stopnie uczniowskie. Wprowadzenie dzieciom uniwersalnych wartości takich jak systematyczność, konsekwencja w realizacji celów oraz poczucie wartości płynących z ruchu uważam za najważniejsze. W akademii pracujemy z dziećmi głównie nad tym aby były w życiu dorosłym sprawne i przygotowane na różne problemy życiowe. Zwracam uwagę, że dla najmłodszych egzaminy i seminaria mają ogromny wpływ na ich osobowość. W czasie demonstracji na egzaminie muszą przełamać bariery wstydu i krytyki obserwatorów. Często również muszą pokonać swoją słabość w sytuacjach pojawiających się pomyłek i błędów. Zadanie jest trudne, bo trzeba poradzić sobie z emocjami, wykazać się sprawnością, biegłością techniczną, a czasami nawet i wiedzą … chociażby z zakresu japońskiego słownictwa aikido. Dzieci podobnie jak dorośli miały również możliwość trenowania z mistrzem Jackiem Wysockim w 45 minutowym treningu. Warsztaty dla najmłodszych poświęcone były obronie przed realnym uderzeniem ręką tzw. yokomen uchi a tym samym zrozumieniu zasad pracy we właściwym czasie i tempie. Oprócz tego kolejne techniki przerywane były ćwiczeniami równoważnymi, zwinnościowymi i koordynacyjnymi… czyli tym wszystkim co podnosi poziom sprawności fizycznej u dzieci. Egzaminy i staże w mojej opinii były formalnym i co najważniejsze pozytywnym podsumowaniem kilkumiesięcznej pracy. Gratulacje i do zobaczenia następnym razem.
Dodaj komentarz
Komentarze na portalu e-KG.pl są własnością ich twórców. Kołobrzeski Serwis Informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie.
Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za obraźliwy lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: redakcja@e-kg.pl

 

×
Reklama